Wyszukaj
  • Huawei

    Huawei zmodernizował sieć w biurach Grupy Piotr i Paweł

Dzięki zastosowaniu rozwiązań Huawei możliwe stało się m.in. funkcjonalne wyodrębnienie sieci dla pracowników, partnerów oraz gości Grupy Piotr i Paweł. Łącznie powstało ponad 20 podsieci. Wprowadzają one ograniczenia dostępu zarówno dla konkretnych urządzeń, jak i poszczególnych grup użytkowników. Nawet gości, którzy korzystają z sieci wewnętrznej w biurach Piotr i Paweł, przyporządkowano do kilku grup z określonymi prawami dostępu.

Sieć sklepów Piotr i Paweł to już ponad 100 placówek w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Średnia powierzchnia sprzedażowa wynosi 1100 m2, a asortyment sięga 15 000 produktów. Natomiast biura firmy znajdują się w trzech lokalizacjach. To je właśnie objął projekt modernizacji sieci. „Musieliśmy wymienić wiekowe urządzenia, które dodatkowo nie spełniały już naszych wymagań związanych z bezpieczeństwem” – opowiada Dariusz Rutkowski, główny informatyk ds. rozwoju systemów w Grupie Piotr i Paweł. „Poprzednia architektura sieci była bardzo prosta. Teraz chcieliśmy rozdzielić ją na różne warstwy, w zależności od wymagań bezpieczeństwa i przedstawicieli biznesu” – dodaje.

Możliwość wypróbowania przed zakupem

Przedstawiciele firmy Piotr i Paweł rozważali wybór oferty spośród kilku dostawców. Ostatecznie zdecydowano się na rozwiązania Huawei. O wyborze zdecydowała m.in. możliwość skorzystania z opcji Try & Buy. „Wcześniej nie spotkaliśmy się z taką praktyką, ale bardzo się nam ona spodobała. Dzięki temu mogliśmy – przed zakupem – sprawdzić, czy proponowane przez Huawei rozwiązanie spełnia nasze wymagania oraz czy nasi administratorzy nie mają z nim problemów” – wspomina Dariusz Rutkowski.

Piotr i Paweł testował urządzenia Huawei przez trzy miesiące. Pod koniec testów de facto wdrożono wszystkie niezbędne rozwiązania i zakończono modernizację sieci firmowej. Testy rozpoczęto od „najprostszej” – z punktu skomplikowania budowy sieci – lokalizacji, czyli centralnego magazynu.

KORZYŚCI BIZNESOWE

  • poprawa niezawodności działania sieci,
  • zwiększenie jej bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu firewalli NextGeneration,
  • rozdzielenie poszczególnych funkcji sieci pomiędzy różne urządzenia,
  • wprowadzenie ograniczeń dostępu zarówno dla konkretnych urządzeń, jak i poszczególnych grup użytkowników,
  • wyodrębnienie sieci dla pracowników, partnerów oraz gości,
  • uspójnienie architektury sieci między różnymi lokalizacjami oraz polityki zarządzania siecią,
  • usprawnienie zarządzania siecią,
  • podniesienie o rząd wielkości przepustowości sieci.
 

Pozwoliło to przedstawicielom Departamentu Informatyki firmy Piotr i Paweł sprawdzić w praktyce przyjęty model wdrożenia i plany dotyczące tego etapu. Potem nastąpił roll-out na pozostałe dwie lokalizacje. Projekt zakończył się wdrożeniem w centrali firmy, gdzie sieć jest najbardziej skomplikowana. „Dzięki wcześniejszemu przetestowaniu scenariuszy wdrożenie przebiegło bez problemów” – opowiada Dariusz Rutkowski.

Zdublowane urządzenia w sieci

Projektując sieć, zaplanowano redundantną architekturę rdzenia sieci. Zdublowano przełączniki Huawei S5710-EI i S5700-X-LI oraz kontrolery sieci WLAN Huawei AC6005, które zawiadują routingiem sieci wewnętrznej oraz pomiędzy serwerowniami a użytkownikami Dzięki zastosowaniu rozwiązań Huawei możliwe stało się m.in. funkcjonalne wyodrębnienie sieci dla pracowników, partnerów oraz gości Grupy Piotr i Paweł. Łącznie powstało ponad 20 podsieci. Wprowadzają one ograniczenia dostępu zarówno dla konkretnych urządzeń, jak i poszczególnych grup użytkowników. Nawet gości, którzy korzystają z sieci wewnętrznej w biurach Piotr i Paweł, przyporządkowano do kilku grup z określonymi prawami dostępu. firewall NextGeneration USG6320 ADVERTORIAL końcowymi, a także między użytkownikami końcowymi a siecią zewnętrzną. „Wykorzystaliśmy funkcję wysokiej dostępności – High Availability – która daje możliwość działania sieci bez przerwy. Wcześniej nie było to możliwe i mieliśmy z tym problemy” – mówi Dariusz Rutkowski.

Efektem projektu było rozdzielenie poszczególnych funkcji sieci pomiędzy różne urządzenia, m.in. rdzeń sieci do routingu zewnętrznego i wewnętrznego. Wdrożono również nowe rozwiązania bezpieczeństwa zarówno w zakresie sieci wewnętrznej, jak i filtrowania ruchu z zewnątrz. Piotr i Paweł zastosował m.in. firewalle NextGeneration Huawei USG6380 i USG6320. W ramach nowej polityki bezpieczeństwa – i dzięki zastosowaniu rozwiązań Huawei – możliwe stało się np. funkcjonalne wyodrębnienie sieci dla pracowników, partnerów oraz gości.

Łącznie w ramach sieci LAN/WLAN w biurach Piotr i Paweł powstało ponad 20 podsieci. Wprowadzają one ograniczenia dostępu zarówno dla konkretnych urządzeń, jak i poszczególnych grup użytkowników. Nawet gości, którzy korzystają z sieci wewnętrznej, przyporządkowano do kilku grup z określonymi prawami dostępu. Wcześniej podział był znacznie prostszy. Nie było też uspójnienia w architekturze sieci pomiędzy różnymi lokalizacjami. Efektem projektu było też uspójnienie polityki zarządzania siecią.

„Możemy również stosować indywidualne uwierzytelnianie urządzeń” – twierdzi Dariusz Rutkowski. „Co prawda nie stosujemy polityki BYOD, ale zdarza się, że pracownik korzysta z prywatnego sprzętu. Sieć rozpoznaje takie urządzenie, ograniczając wówczas pracownikowi dostęp do wybranych usług. Stało się to możliwe dzięki rozwiązaniom Huawei” – dodaje.

Zwiększenie przepustowości i poprawa stabilności sieci

Modernizacja sieci w biurach Grupy Piotr i Paweł doprowadziła także do podniesienia o rząd wielkości przepustowości sieci pomiędzy serwerami do 10 GB/s, a do użytkowników końcowych do 1 GB/s. Wcześniej było to odpowiednio 1 Gb/s i 100 Mb/s.

Poprawiła się też stabilność sieci Wi-Fi. Na poprzednie rozwiązanie bardzo narzekali zarówno użytkownicy, jak i administratorzy zarządzający siecią. „Teraz nawet awaria jednego z kontrolerów sieci WLAN nie zmniejsza jej stabilności” – przekonuje Dariusz Rutkowski. Inne zalety, które dostrzegają przedstawiciele Departamentu Informatyki, to usprawnienie zarządzania siecią. Teraz nie muszą oni już poświęcać tyle czasu ani na to, ani na wprowadzanie zmian w konfiguracji sieci. Wszystko pracuje bardzo stabilnie.

Projekt modernizacji sieci w trzech biurach Grupy Piotr i Paweł trwał od lipca do września 2014 r. „Z każdym uruchomieniem kolejnego etapu ww. wdrożenia poprawiała się jakość działania sieci i zadowolenie użytkowników” – konkluduje Dariusz Rutkowski.

TOP